” Zabić drozda ” – wymień pięć rzeczy, które Scout uważa za dziwne w kościele i służbie w Kościele Pierwszego Zakupu.

Kiedy Calpurnia zabiera Scout i Jema do Pierwszego Zakupu, podczas gdy Atticusa nie ma w mieście, dzieci mają okazję zobaczyć czarną kulturę w sposób, który zazwyczaj nie jest widoczny dla białych.

Scout jest najpierw zaskoczona ubóstwem kościoła w porównaniu z jej kościołem. First Purchase nie jest podłączony do prądu: lampy naftowe wiszą na ścianach w uchwytach. Wierni siedzą na zwykłych sosnowych ławkach, nie na ławkach z oparciami. Dekoracje są skąpe, na ścianie wisi tylko transparent z napisem „Bóg jest miłością” i grafika.

Po drugie, Harcerka jest zaskoczona, że nie widzi tego, co uważa za normalny akompaniament podczas niedzielnego nabożeństwa. Nie widzi pianina, organów, śpiewników ani drukowanych programów.

Po trzecie, zaskakuje ją brak śpiewnika. Zamiast śpiewnika, Zeebo wstaje i prowadzi wiernych w tak zwanym „sznurowaniu”. Zeeboo odczytuje wiersz do zaśpiewania. Jeśli wierni nie usłyszą go za pierwszym razem:

Zeebo dokładnie powtarza wiersz i jest on śpiewany.

Scout nie jest też przyzwyczajona do widoku proboszcza, który liczy zebrane pieniądze i prosi o więcej:

Ku naszemu zdumieniu wielebny Sykes opróżnił puszkę na stół i zgarnął monety do swojej ręki…

Wielebny Sykes mówi zgromadzonym, że muszą zebrać dziesięć dolarów. Scout i Jem nigdy wcześniej nie widzieli czegoś takiego, ale potrzeba pomocy żonie i rodzinie Toma Robinsona jest ogromna. Na koniec Scout ze zdziwieniem odkrywa, że większość zgromadzenia to analfabeci, dlatego nie mają śpiewników ani programów.

Kościół ukazuje przepaść majątkową między czarnymi a białymi mieszkańcami Maycomb.