” Zabić drozda” – omówienie.

Narratorką powieści Zabić drozda jest Scout, sześcioletnia dziewczynka, która wraz z ojcem, prawnikiem Atticusem Finchem, i bratem Jemem mieszka w Maycomb w Alabamie w czasach Wielkiego Kryzysu lat trzydziestych XX wieku. Jem i Scout, wraz ze swoim przyjacielem Dillem, są zafascynowani swoim sąsiadem, pustelnikiem Boo Radleyem, którego nigdy nie widzieli, ale który wydaje się zostawiać im prezenty na drzewie przed domem.

Kiedy czarny mężczyzna, Tom Robinson, zostaje oskarżony o gwałt na białej kobiecie, Atticus zgadza się go bronić, mimo że oznacza to dezaprobatę, a nawet przemoc wobec niego i jego rodziny ze strony białych mieszkańców Maycomb, z których niektórzy są bliscy zlinczowania Toma. Podczas procesu, którego świadkiem jest Scout, Atticus udowadnia, że oskarżycielka Toma, Mayella Ewell, kłamie, ale Tom i tak zostaje skazany, a później umiera podczas próby ucieczki z więzienia.

Ojciec Mayelli, Bob Ewell, czuje się upokorzony potraktowaniem córki podczas procesu i rozpoczyna kampanię przemocy i zastraszania rodziny Finchów, której kulminacją jest atak na Scout i Jema, przed którym ratuje ich Boo Radley, który (prawdopodobnie) zabija Boba Ewella przez przypadek, ale udaje mu się uniknąć konsekwencji i wrócić do swojego odosobnionego stylu życia.