” Zabić drozda ” – jakie znaczenie kryje się za cytatem: „Grzechem jest zabić ptaka szydercę”? W jaki sposób Boo Radley, Atticus Finch i Tom Robinson zostali metaforycznie przedstawieni jako wyśmiewane ptaki ?

W książce Harper Lee ” Zabić drozda „, k piący ptak jest metaforą czystości i niewinności. Boo Radley, Tom Robinson i Atticus Finch są na różne sposoby metaforycznymi kpiarzami.

Atticus mówi swoim dzieciom, że zabijanie dzięciołów jest grzechem, ponieważ są one nieszkodliwymi stworzeniami, które nie robią nic innego, jak tylko „tworzą muzykę, którą ludzie mogą się cieszyć”. Kpiące ptaki symbolizują w powieści dobroć i niewinność, a ich cechy są zbieżne z cechami trzech najważniejszych bohaterów tej historii.

Wbrew krążącym o nim plotkom Boo jest miłą, troskliwą, niewinną istotą. Nikomu nie przeszkadza, a kiedy może, stara się być pomocny. Na przykład nie waha się zaryzykować własnego życia, by chronić Scout, gdy Bob Ewell próbuje ją zabić. Nie pragnie uznania ani sławy za swoje dobre uczynki; chce po prostu być miły i żyć w pokoju.

Tom jest kolejnym przykładem metaforycznego kpiarza. Jest dobrym człowiekiem, który pragnie jedynie uczciwie zarabiać na życie i troszczyć się o żonę i dzieci. Wbrew oskarżeniom Mayelli Ewell, Tom jest łagodną, nieagresywną, czystą duszą. Niestety, mieszkańcy Maycomb są tak zaślepieni nienawiścią i rasizmem, że niesłusznie skazują Toma za zbrodnię, której nie popełnił. Tom zostaje śmiertelnie postrzelony podczas próby ucieczki z więzienia, w którym nie powinien był przebywać. Mieszkańcy miasteczka Maycomb, skazując Toma, metaforycznie zabijają ptaka szydercę 

Atticus jest kolejnym przykładem uosobienia dobroci i niewinności. Jest sprawiedliwy, uprzejmy i stara się pomagać potrzebującym (nawet własnym kosztem). Decyduje się bronić Toma, wiedząc, że nie ma on szans na sprawiedliwy proces ze względu na kolor skóry. Atticus wie, że jego decyzja spotka się z nieprzychylnym przyjęciem, ale nie pozwala, by go to zniechęciło, i jest zdeterminowany, by robić to, co słuszne, mimo gróźb i zniewag, których doświadcza on i jego rodzina.

Uprzedzenia, rasizm, nienawiść i zachowania mieszkańców Maycomb są uwypuklone i podkreślone poprzez straszliwe traktowanie przez nich ptaków z miasteczka: Boo, Toma i Atticusa.