” Zabić drozda ” – jaką „subtelną zmianę” zauważa Scout w Atticusie?

Subtelna zmiana”, którą Scout zaczyna dostrzegać w swoim ojcu, następuje po tym, jak Atticus obronił Toma Robinsona przed rozwścieczonym tłumem mężczyzn, którzy chcieli go zlinczować. Rano po tym przerażającym incydencie Atticus nie ma zbyt wielkiego apetytu; zamiast jeść, zaczyna dyskutować o postawach rasistowskich w Maycomb (zwłaszcza o postawie Braxtona Underwooda) w obecności czarnej pokojówki rodziny, Calpurnii.

Ciotka Alexandra wpada w zakłopotanie i strofuje Atticusa za mówienie o nienawiści Braxtona w obecności kobiety, która jest celem tej nienawiści. Uważa, że tego rodzaju rozmowy „zachęcają ich” i „wszystko, co dzieje się w tym mieście, przed zachodem słońca trafia do kwatery”. Atticus odpowiada: „Cóż, jestem pewien, że Cal o tym wie. Wszyscy w Maycomb o tym wiedzą”.

Ten bardziej bezpośredni sposób mówienia i „lekka skrobliwość” w głosie Atticusa to zmiana, którą Scout zauważa, a którą określa jako „ciche okopywanie się, a nie jawną irytację”. Atticus wie, że walczy po stronie sprawiedliwości i nie musi być upominany przez kobietę, która wciąż wydaje się zachowywać pewne elementy zakorzenionego rasizmu. W tym momencie staje się jasne, że cierpliwość Atticusa wobec chęci utrzymania przez miasto status quo jest coraz mniejsza.