„Zabić drozda” – co ma na myśli panna Maudie, gdy mówi, że Atticus zachowuje się tak samo w domu, w biurze i w mieście?

W książce Harpera Lee ” Zabić drozda ” panna Maudie mówi, że Atticus postępuje tak samo w domu, w biurze i w mieście.  Oznacza to, że Atticus jest człowiekiem uczciwym, który bez względu na wszystko postępuje zgodnie ze swoimi zasadami. Przyjrzyjmy się kilku przykładom.

Atticus ceni sobie szacunek, uczciwość, ciężką pracę, praktyczność i odwagę, które to wartości nieustannie prezentuje. W domu uczy ich swoje dzieci. Na przykład, gdy Scout ma konflikt z nauczycielem, Atticus pomaga jej zrozumieć i przezwyciężyć go, udzielając praktycznych rad, które pozwalają jej zachować szacunek dla nauczyciela, a jednocześnie kontynuować lekturę. Kiedy Jem niszczy kwiaty pani Dubose, Atticus każe mu czytać jej przez miesiąc, aby dać mu (i Scout również) lekcję szacunku, a dzieciom – odwagę pani Dubose.

W pracy prawnika Atticus kieruje się swoimi zasadami. Broni Toma Robinsona, gdy nikt inny nie chce tego zrobić, i przedstawia znakomitą argumentację, by wykazać niewinność Toma. Kiedy ława przysięgłych podejmuje decyzję przeciwko Tomowi, Atticus kontynuuje walkę, przygotowując apelację. Wie, że szanse na uznanie niewinności Toma są nikłe, ale nie ustaje w wysiłkach.

Wśród mieszkańców miasteczka Atticus zachowuje te same wysokie standardy uczciwości. Nie poddaje się tłumowi, który przybywa, aby zlinczować Toma Robinsona. Wręcz przeciwnie, naraża się na niebezpieczeństwo, by chronić Toma. Atticus nawet traktuje Boba Ewella z szacunkiem, gdy go spotyka, odmawiając odwetu nawet wtedy, gdy Bob go obraża i grozi mu.