Wyjaśnij znaczenie postaci Boo Radleya w książce „Zabić drozda”. W jaki sposób jest on jedną z najbardziej znaczących postaci?

Mimo że Boo Radley pojawia się dopiero pod koniec powieści Harper Lee „Zabić drozda”, jest on jedną z najważniejszych postaci w tej powieści z kilku powodów.

To właśnie dzięki Boo po raz pierwszy poznajemy ksenofobiczne, pełne uprzedzeń poglądy i postawy (większości) mieszkańców Maycomb. Mieszkańcy miasteczka plotkują o Boo, rozpowszechniają plotki na jego temat i przedstawiają go w złym świetle, a wszystko to dlatego, że jest inny. Zapowiada to sposób, w jaki Maycomb traktuje Toma Robinsona, który również jest postrzegany przez mieszkańców miasteczka jako inny ze względu na kolor skóry.

Boo pośrednio służy jako czynnik spajający Scout, Jema i Dilla, ponieważ łączy ich wspólny interes i wspólny cel, jakim jest próba nakłonienia Boo do opuszczenia domu.

Dzięki Boo dzieci uczą się cennych lekcji życia. Na końcu powieści dzieci uświadamiają sobie błąd w ich postępowaniu, kiedy Boo ratuje je przed Bobem Ewellem. Poznając Boo, uświadamiają sobie, że jest on miły, łagodny i nieśmiały, co stanowi wyraźny kontrast ze wszystkim, za co go uważały. Dzieci zdają sobie sprawę, że źle oceniły Boo i uczą się, by nie opierać swoich opinii na słowach i relacjach innych, lecz wyrabiać sobie własne, uczciwe zdanie. Uczą się też, że nie należy zakładać najgorszego o ludziach tylko dlatego, że są inni. Boo jest metaforycznym prześmiewcą tej powieści; w pewnym sensie książka została nazwana jego imieniem.