Wybierz dwie postacie z opowiadania „Folwark zwierzęcy”. Porównaj i skontrastuj ich charakterystykę, używając szczegółów z tekstu, aby uzasadnić odpowiedź.

Dwie bardzo różne postacie w ” Folwarku zwierzęcym ” to klacz Mollie i koń Boxer.

Wyraźna charakterystyka jest często nazywana charakterystyką bezpośrednią. Ma ona miejsce, gdy narrator opowiadania mówi, jaka jest dana postać. Przykładem bezpośredniej charakterystyki Mollie jest poniższe zdanie, w którym narrator mówi nam, że jest ona:

” głupiutką, ładną białą klaczą, która wciągnęła w pułapkę pana Jonesa „.

Charakterystykę ukrytą nazywa się często charakterystyką pośrednią. Występuje ona wtedy, gdy autor używa opisu, dialogu lub zachowania, które pozwalają na wyciągnięcie wniosków na temat danej postaci bez konieczności mówienia mu, co ma myśleć. W poniższym cytacie Orwell pozwala Mollie mówić w sposób, który pozwala nam wyciągnąć własne wnioski na jej temat:

„A czy nadal wolno mi nosić wstążki w grzywie?” – pyta Mollie.

Mollie zadaje to pytanie, gdy inni dyskutują o życiu po Rebelii, która, jak mają nadzieję, uwolni ich w przyszłości. Wypowiedź Mollie pokazuje, że jest ona niepoważna i przejmuje się rzeczami o niewielkim znaczeniu, co jest zgodne z jej charakterem. Narrator bezpośrednio lub wprost charakteryzuje ją jako „głupią”. Jej pytanie pokazuje, że to prawda, ponieważ nie rozumie, o co chodzi.

Boxer ma zupełnie inną osobowość niż Mollie, choć oboje są końmi. Nie jest bardziej inteligentny niż ona – łączy ich wspólna cecha, jaką jest bycie niezbyt bystrym – ale jest całkowicie oddany sprawie Rebelii i chce, by zakończyła się ona sukcesem.

Przykładem bezpośredniej lub wyraźnej charakterystyki jest sytuacja, gdy narrator mówi nam, że Boxer:

nie odznaczał się pierwszorzędną inteligencją, ale był powszechnie szanowany za niezłomność charakteru i ogromne zdolności do pracy.

W przeciwieństwie do Mollie, Boxer od pierwszej chwili pokazuje swoje oddanie dla Folwarku Zwierzęcego. Po tym, jak zwierzęta tańczą z radości, że uwolniły się od swoich ludzkich właścicieli, Snowball mówi, że wszystkie zwierzęta powinny rozebrać się do naga i nie nosić tych części garderoby, które dostały od ludzi. W przykładzie charakterystyki ukrytej pokazana jest lojalność Boxera:

” Kiedy Boxer to usłyszał, sięgnął po mały słomkowy kapelusz, który nosił latem, aby muchy nie dostały się do jego uszu, i wrzucił go do ognia razem z resztą „.

Mollie nigdy nie chce zrezygnować ze swoich ludzkich ubrań i w końcu opuszcza farmę, by wrócić do ludzi. Boxer pracuje do samego końca na Folwarku Zwierzęcym.