W książce „Zabić drozda ” dzieci planują wysłać list do osoby, która zostawiła prezenty, ale nie udaje im się to. Jak to się dzieje? Kto to robi i dlaczego?

Kiedy Jem pisze krótki list z podziękowaniem dla osoby, która zostawiała im prezenty w dziupli drzewa, jest zszokowany, gdy okazuje się, że ktoś zabetonował dziuplę. W ten sposób nie ma gdzie zostawić listu, a dzieci nie mogą dostać więcej prezentów.

Jem podejrzewa, że zrobił to Nathan Radley i pyta go o to, czekając, aż przejdzie ulicą. Nathan potwierdza, że zasypał dziurę i wyjaśnia, że to dlatego, że drzewo umierało. Później Jem pyta Atticusa o stan drzewa, nie mówiąc mu nic o dziupli. Atticus odpowiada, że drzewo wygląda dobrze. To potwierdza to, co Jem podejrzewał: że Nathan kłamie.

Nathan prawdopodobnie robi to, ponieważ odkrył, że Boo zostawia dzieciom prezenty i chce położyć temu kres. Wydaje się, że kontynuuje okrutne zachowanie swojego ojca, który trzyma Boo w samotności i izoluje go od sąsiadów. Takie zachowanie denerwuje Jema. Jak zauważa Scout: „Kiedy weszliśmy do domu, zobaczyłam, że [Jem] płakał”.