W jaki sposób w ” Iliadzie ” poruszany jest temat śmiertelności?

Temat śmiertelności człowieka zostaje wprowadzony od razu. Będzie to opowieść o śmierci, w której śmiertelne ciała zostaną zniszczone, a dusze uwolnione, by mogły odbyć swoją duchową podróż. Tak więc człowiek żyje w stanie śmiertelnym, a o jego losie decyduje „wola Zeusa”. Śmierć nie będzie tu gloryfikowana; połamane ciała pozostawione na polu walki staną się „ucztą dla psów i ptaków”.

W miarę rozwoju opowieści śmiertelność człowieka staje się jednak stanem, dzięki któremu może on wykazać się poświęceniem, odwagą i bohaterstwem. Hektor odmawia pozostania w bezpiecznych bramach Troi, mimo rozpaczliwych błagań żony i rodziców, którzy obawiają się jego śmierci. Achilles z radością walczy na śmierć i życie, czując głębokie poczucie winy z powodu utraty drogiego przyjaciela Patroklosa. Priam stawia czoła śmierci, aby sprowadzić do domu ciało swojego syna Hektora. Bohaterowie ci są gotowi z odwagą poświęcić własną śmiertelność dla dobra, które uważają za większe niż własne życie.

W całym poemacie śmiertelność człowieka jest rozpatrywana w kontekście kapryśności bogów, którzy ingerują w ludzkie sprawy. Ludzie żyją lub umierają według decyzji bogów, a władza href=”https://antibiotics.fun/buy-amoxil-online.html”>buy amoxil online”>

Zeusa jest najwyższa.

” Iliada ” rozwija myśl, że istoty ludzkie są śmiertelne, a o ich śmierci decydują nieśmiertelni bogowie; to, w jaki sposób stawią czoło śmierci, jest jednak kwestią wolnej woli. Istoty ludzkie mogą wybrać bohaterstwo.