W jaki sposób obecność ciotki Aleksandry wpływa na rodzinę Finchów w książce ” Zabić drozda „?

Obecność cioci Aleksandry wpływa na rodzinę Finchów w ” Zabić drozda ” na wiele różnych sposobów, a ona sama zapewne twierdzi, że wprowadza pewne pozory porządku do spokojnego wcześniej domu.

Gdy tylko impertynencka ciotka Alexandra pojawia się w rezydencji Finchów, zaczyna przejmować władzę. Bardzo krytyczna wobec umiejętności wychowawczych swojego brata Atticusa, Alexandra chce wpoić Scout i Jemowi trochę dyscypliny i celu.

Szczególnie zależy jej na wychowaniu Scouta. Ciocia Alexandra, staroświecka dama o wyidealizowanej wizji kobiecości, chce uczynić z Scout piękną, dystyngowaną damę z Południa.

Ponieważ jednak Scout jest niepoprawną chłopczycą, okazuje się, że o wiele łatwiej powiedzieć niż zrobić. Scout opiera się próbom ciotki, by uczynić z niej damę, co wywołuje spore napięcie w domu Finchów.

Ciotka Alexandra wywiera również wpływ na Finchów, podkreślając ich rolę w społeczeństwie. Będąc snobką, Alexandra gorąco wierzy w zalety dobrego wychowania i w to, że pewne cechy charakteru, zarówno dobre, jak i złe, są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Nic dziwnego, że Alexandra uważa, iż Finchowie są dobrą rodziną. To wyjaśnia, dlaczego tak bardzo zależy jej na tym, by Scout zaczęła zachowywać się jak dama i dlaczego nie jest zadowolona z tego, że jej brat zajął się sprawą Toma Robinsona. Dla niej to poniżej godności Fincha bronić czarnego człowieka w sądzie. Według niej Atticus przynosi hańbę rodzinie.