W jaki sposób Jem okazuje dojrzałość, wracając po swoje spodnie w książce ” Zabić drozda” ?

W rozdziale 6 książki Zabić drozda Jem wykazuje się dojrzałością, gdy wraca do domu Radleyów, aby odzyskać spodnie, ponieważ bierze odpowiedzialność za swoje czyny.

Wcześniej w tym rozdziale Dill powiedział Atticusowi, że Jem zgubił spodnie, grając w strip pokera. Nie jest to wielkie kłamstwo, ponieważ z pewnością zostanie zdemaskowane, gdy spodnie nie pojawią się później. Mimo że Jemowi nie podoba się pomysł okłamywania dorosłych, a zwłaszcza ojca, nadal chce postąpić dobrze wobec siostry i przyjaciela. Jeśli Atticus odkryje, że zgubił spodnie, a potem skłamie w tej sprawie, zawiedzie wszystkich. Mówi Skautowi, że Atticus nigdy wcześniej go nie „zbeształ” i nie zamierza pozwolić, aby teraz to się zaczęło.

To pokazuje, że Jem jest dumny z faktu, że ojciec mu ufa. Atticus dostrzega, że Jem wyrasta na uczciwą osobę z moralnym kompasem. Podtrzymanie tego zaufania, nawet przez poparcie kłamstwa Dilla, jest dla Jema ważne. Dlatego podejmuje ryzyko powrotu do domu Radleyów, aby odzyskać swoje spodnie.