W jaki sposób Atticus jest postacią dorastającą w książce ” Zabić drozda „?

Zwykle myślimy o Scout jako o postaci wchodzącej w dorosłość w ” Zabić drozda „, ponieważ traci ona swoją niewinność i dojrzewa w trakcie powieści. Na przykład w procesie Toma Robinsona poznaje paskudny sposób, w jaki biali ludzie utrzymują rasistowski porządek społeczny. Ponieważ jest młoda i niewinna, jest zszokowana, gdy biała ława przysięgłych uznaje Robinsona winnym gwałtu, mimo że Atticus jasno stwierdził, że Tom nie mógł być gwałcicielem. Rozumie też, jak niesprawiedliwe były uprzedzenia, które żywiła wobec Boo Radleya, oparte głównie na plotkach, po tym, jak dzielnie ratuje on życie jej i Jema. Nabiera pokory i staje się bardziej dojrzała, gdy uświadamia sobie, jak dobrym człowiekiem jest Boo.

W trakcie powieści Atticus  jest pod  pięćdziesiątkę i przekracza ją. Nie ma już nic do stracenia z niewinności. Wie na przykład, że Tom Robinson od początku skazany jest na wyrok skazujący, ale zapewnia mu najlepszą możliwą obronę, ponieważ tak należy postąpić. Zdaje sobie sprawę, że naraża swoje dzieci na niebezpieczeństwo, prowadząc prawdziwą sprawę dla Toma. Wie, że ludzie często postępują źle, ale mimo to musi ich kochać.

W tym wieku, charakter Atticusa jest już w pełni ukształtowany. Jest on osobą godną podziwu, która dzięki życiu opartemu na zasadach daje swoim dzieciom przykład odwagi i uczciwości.