Porównaj postacie kobiece i męskie w filmie „Dzika kaczka” Henryka Ibsena.

Ogólnie rzecz biorąc, bohaterki widzą jaśniej i działają w sposób bardziej sprzyjający podtrzymywaniu wspólnoty niż mężczyźni. Z wyjątkiem Rellinga, który poświęcił się studiowaniu natury ludzkiej, wszyscy mężczyźni w pewien sposób oszukują samych siebie.

Postacie męskie :

(Stary) Ekdal: Ojciec Hjalmara. Wcześniej partner biznesowy Hakona Werle. Po pobycie w więzieniu za nielegalną wycinkę drzew wraca do domu i pracuje jako kopista dla Hakona. Dużo pije.

Hjalmar Ekdal: Syn starego Ekdala. Prowadzi firmę fotograficzną. Podobnie jak jego ojciec, żyje trochę w świecie fantazji , marząc o wzbogaceniu się na wynalazku, którego tak naprawdę nie udało mu się zrealizować.

Molvik: Granica. Kolejny alkoholik żyjący w świecie fantazji.

Dr Relling: Jasnowidz, który pełni rolę moralnego i intelektualneg o kompasu.

Gregers Werle: młody, idealistyczny syn Hakona, który wierzy, że ujawnienie romansu Giny z Hakonem poprawi jej małżeństwo z Hjalmarem. Jego ideały zwykle skłaniają go do zrobienia dokładnie niewłaściwej rzeczy w niewłaściwym czasie.

Hakon Werle: Zamożny mężczyzna, który z poczucia winy za romans z Giną wspiera rodzinę Ekdalów.

Postacie kobiece:
Gina Ekdal: Żona Hjalmara Ekdala. Praktyczna i rozsądna, trzyma rodzinę razem.

Hedvig Ekdal: Uduchowiona i wrażliwa córka, która pokazuje drugą stronę kobiecości – pielęgnuje duszę i związek z naturą.

Pani Sorby: Owdowiała gospodyni Hakona. Zaręczona z Hakonem. Kolejny emblemat praktycznej kobiecości.