Omów jedzenie jako motyw w książce ” Zabić drozda „.

 

Motyw jedzenia pojawia się kilkakrotnie w książce  „Zabić drozda ” i zazwyczaj towarzyszy mu nauczenie się przez Skaut jakiejś lekcji. Przyjrzyjmy się kilku przykładom.

Pierwszy raz widzimy to, gdy Scout dochodzi do pory obiadowej pierwszego dnia szkoły. Walter Cunningham nie ma swojego lunchu, a panna Caroline chce mu pożyczyć ćwierćdolarówkę, by mógł zjeść coś w centrum miasta. Walter odrzuca tę propozycję, a Scout próbuje wytłumaczyć swojej nauczycielce, czym jest rodzina Cunninghamów i ich duma. Walter po prostu nie ma obiadu, ale nie korzysta też z pomocy charytatywnej. Skaut wie o tym, ponieważ ojciec Waltera nalegał, by Atticus zapłacił mu za pomoc prawną w postaci żywności i innych dóbr. Walter w końcu przychodzi do domu ze Skaut na lunch, a Skaut jest zaskoczona, gdy Walter wylewa syrop na cały swój posiłek. Szybko poznaje różne sposoby robienia rzeczy przez ludzi.

Kolejny ważny moment związany z jedzeniem pojawia się w powieści podczas podwieczorku w Towarzystwie Misyjnym. Ciocia Aleksandra jest gospodarzem, a Skaut ma pomagać w podawaniu i uczestniczyć w tym jak dama, choć przychodzi jej to z trudem. Jednak stara się, a przy okazji dowiaduje się czegoś o hipokryzji i uprzedzeniach. Harcerka dostaje też ważną lekcję o swojej ciotce. Podczas herbatki Atticus przychodzi z wiadomością, że Tom Robinson nie żyje. Alexandra z trudem przyjmuje tę wiadomość, ale wciąż ma do dyspozycji jadalnię wypełnioną damami, które chce zabawić. Z pomocą panny Maudie Alexandra zbiera się w sobie i dokańcza swoje obowiązki gospodyni. Skaut poznaje wartość odwagi i samokontroli.

Wreszcie, motyw jedzenia pojawia się podczas przyjęcia z okazji Halloween i jego następstw. Skaut przebrała się za szynkę na konkurs. Ona i Cecil cieszą się smakołykami na przyjęciu, zanim zostaną wezwani za kulisy na swoje role. Skaut spóźnia się na swoją kolej, ale w końcu jej kostium ratuje ją przed śmiercią z rąk Boba Ewella. Nawet fałszywe jedzenie jest w tej powieści ważne.