O czym jest ” Don Kichot „?

„Pomysłowy dżentelmen Don Kichot z La Manchy ” lub ” Don Kichot ” to powieść fikcyjna napisana przez słynnego hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa. Pierwotnie została wydana w dwóch częściach: pierwszy tom ukazał się w 1605 roku, a drugi w 1615 roku. Powieść opowiada o przygodach Alonso Quijano, hidalgo, który ma obsesję na punkcie czytania różnych romansów rycerskich i zamienia się w odważnego i honorowego błędnego rycerza o imieniu Don Kichot z Manczy.

Zainspirowany przez swoją ukochaną, Dulcyneę, w towarzystwi e swojego zaufanego giermka i przeciwieństwa w każdym znaczeniu tego słowa, chłopa Sancho Pansy, Don Kichot przeżywa liczne bohaterskie przygody. Chce pomóc tym, którzy potrzebują ochrony i zaprowadzić sprawiedliwość na świecie. Niestety, przygody naszego bohatera nie są nic zym więcej niż wytworem jego własnej wyobraźni. Niestabilność psychiczna i emocjonalna Alonso, a także jego niezdolność do odróżnienia rzeczywistości od wyobraźni to jedne z głównych tematów powieści.

Cervantes prowadzi narrację w taki sposób, by czytelnik mógł sam ocenić, co jest prawdziwe, a co nie. Przedstawia niewiarygodnego narratora, chcąc ośmieszyć przesadę występującą w większości powieści rycerskich, i wprowadza Cide Hamete Benengeli, fikcyjnego historyka arabskiego, który, jak twierdzi, jest pierwowzorem historii Kichota.

Ze względu na mnogość różnych społecznie istotnych wątków tematycznych i charakterów, powieść zalicza się również do biografii fikcyjnej, satyry i farsy, a także uważa się ją za pierwszą nowoczesną powieść w historii.