Kto w filmie „Dzika kaczka” daje Hedvidze dziką kaczkę?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w akcie II, kiedy Gregers odwiedza mieszkanie Hjalmara i ojciec Hjalmara pokazuje mu różne zwierzęta, które trzymają w domu, w tym dziką kaczkę podarowaną Hedvidze. Ekdal wyjaśnia, że pośrednio kaczka została podarowana Hedvidze przez ojca Gregersa, który strzelał do kaczki, ale nie udało mu się jej zabić. Kaczka wpadła na dno jeziora, ale wyłowił ją pies Hakona. Pettersenowi, służącemu Hakona, kazano zabić kaczkę, ale Ekdal namówił go, by mu ją oddał, a on podarował dziką kaczkę Hedvidze. Oczywiście już sam tytuł sztuki wskazuje, jak ważnym symbolem jest ta dzika kaczka. Zwróć uwagę, jak Ekdal wyjaśnia, dlaczego Hakon zranił tylko kaczkę:

„Strzelał z łodzi, widzisz, i sprowadził ją na ziemię. Ale wzrok twojego ojca nie jest teraz zbyt dobry. Tak, ona była tylko ranna „.

Jest to oczywiście ważna wskazówka, która łączy postępującą ślepotę Hedvigi z tożsamością jej ojca, który – jak sugeruje sztuka – jest owocem nieślubnego romansu Hakona z Giną, zanim ta wyszła za Hjalmara. Dzika kaczka jest również symbolem wpływu, jaki Hakon wywiera na Ginę i jej nową rodzinę, utrzymując ich w „zranionym” stanie dzięki swojej hojności. Tak samo jak dzika kaczka jest trzymana przez Hedvigę, chociaż nie potrafi latać.