Kiedy Holden pisze kompozycję dla Stradlatera w „Buszującym w zbożu”, czy oznacza to izolację?

Izolacja Holdena wyraża się w tym, że podczas gdy Stradlater wychodzi na randkę, Holden siedzi sam w akademiku i odrabia pracę domową za współlokatora. Już we wczesnych rozdziałach widać, że Holden nie ma w Pency Prep żadnych prawdziwych przyjaciół.

Utwór Stradlatera ma być o pokoju w domu, który można opisać. Holden postanawia napisać o rękawicy baseballowej swojego zmarłego brata, ponieważ jest głęboko przygnębiony jego śmiercią i nie pogodził się z żalem po stracie brata.

„Zamiast opisywać pokój czy dom, Holden pisze opis rękawicy baseballowej swojego młodszego brata Alliego. Allie zmarł na białaczkę w 1946 roku, kiedy rodzina przebywała w Maine”.

Rękawica Alliego, na której widnieje zielony napis, symbolizuje izolację. Grając w baseball, Allie czuł się oddzielony od swoich kolegów z drużyny. Zamiast skupiać się na grze, pisał wiersze na swojej rękawicy, gdy grał na boisku.

„Allie pisał wiersze na całej rękawicy, żeby mieć co czytać, kiedy nudzi się na boisku. Holden bardzo lubił swojego brata i omawia jego reakcję na śmierć Alliego. Kończąc esej, Holden słyszy chrapanie Ackleya i komentuje, że trzeba współczuć Ackleyowi, gdy weźmie się pod uwagę wszystkie jego problemy”.

Im bardziej Holden koncentruje się na zmarłym bracie, tym bardziej czuje się samotny. Nie nawiązuje kontaktu z otaczającymi go ludźmi, ale skupia się na osobach, które są wspomnieniami, jak Allie i Jane Gallagher.

Głęboki, nierozwiązany smutek Holdena po stracie brata, osoby, która według niego była lepsza od niego, która nie powinna była umrzeć w tak młodym wieku, świadczy o poczuciu winy za to, że żyje. Holden zadaje sobie pytanie, dlaczego wciąż tu jest, skoro jego brat, który był od niego mądrzejszy i milszy, już nie żyje.

Jednym z głównych pytań, które Holden zadaje w książce i na które nigdy nie otrzymuje satysfakcjonującej odpowiedzi, jest pytanie, jak to możliwe, że młody człowiek umiera, a świat, jego rodzina, akceptuje to i żyje dalej. Holden jest zły na swoją rodzinę za to, że poradziła sobie ze śmiercią Allie, jest zły na świat za to, że nie przestał żyć po śmierci jego młodszego brata. Jest zły na życie za to, że jest tak niesprawiedliwe.