Jeśli chodzi o strukturę i kolejność akcji w ” Folwarku zwierzęcym „, dlaczego Napoleonowi udało się tak szybko wygonić Snowballa z farmy i dlaczego inne zwierzęta temu nie zapobiegły?

Wypędzenie Snowballa jest jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w ” Folwarku zwierzęcym „. Symbolizuje ono powstanie Napoleona, a wraz z nim totalitarnej dyktatury. Jest to pierwszy przypadek prawdziwego ucisku wśród zwierząt, w którym Napoleon wykorzystuje psy. Moment, w którym Snowball jest przeganiany przez psy Napoleona, jest dla zwierząt na farmie sytuacją przerażającą i niepokojącą. Ponadto należy zauważyć, że każda krytyka tej akcji jest tłumiona.

Jednocześnie należy zauważyć, że dojście Napoleona do władzy było wynikiem starannych przygotowań. Jeden z najważniejszych momentów, jest wtedy, kiedy Napoleon wziął na siebie odpowiedzialność za wychowanie i edukację szczeniąt, które później wykorzysta jako siłę ucisku. Jednocześnie zyskał wpływ na owce, co wykorzystał, by zakłócić retorykę Snowballa. W ten sposób już w tej początkowej części książki, przygotowywał się do ewentualnego przejęcia władzy.

Edukacja sama w sobie jest ważnym tematem w ” Folwarku zwierzęcym „. Już na wstępie wiadomo, że świnie stanowią intelektualną elitę wśród zwierząt. Wykorzystują tę cechę, by objąć przywództwo już na początku książki. Wyższa inteligencja świń odgrywa również kluczową rolę w scenie wypędzenia Snowballa. Orwell przedstawia pozostałe zwierzęta jako zaniepokojone takim obrotem sprawy, ale nie potrafią się w żaden sposób wypowiedzieć. Warto zwrócić uwagę, że jedyny prawdziwy głos sprzeciwu pochodzi od świń, które same zostają uciszone przez psy.