Jakie znaczenie ma ciotka Aleksandra w powieści „Zabić drozda”?

Ciotka Alexandra jest ważną postacią w książce Harper Lee „Zabić drozda”, ponieważ stanowi opozycję dla Scout, a jednocześnie udziela jej cennych lekcji. Przeanalizujmy to bardziej szczegółowo.

Scout nie przepada za swoją ciotką Alexandrą. Ta ostatnia zawsze namawia ją, by zachowywała się jak dama, a nie szalała z bratem i przyjaciółmi. Ciocia Aleksandra chce być dla Scout wzorem do naśladowania, ale nie robi tego w sposób, który spodobałby się młodej dziewczynie, która ma wrażenie, że ciotka próbuje ograniczyć jej wolność i sprawić, by była kimś, kim nie jest.

Ciocia Alexandra daje jednak Scout kilka cennych lekcji. Podczas herbatki w kółku misyjnym ciocia Aleksandra jest bardzo zdenerwowana hipokryzją i zachowaniem pań, a następnie informacją Atticusa o śmierci Toma Robinsona. Ciocia Aleksandra nie pozwala jednak, by jej uczucia dały o sobie znać. Podnosi głowę, zbiera się w sobie i kontynuuje pełnienie roli gospodyni najlepiej, jak potrafi. Obserwując swoją ciotkę, Scout uświadamia sobie, że bycie damą ma swoją stronę, której wcześniej nie znała. To wymaga odwagi. Scout decyduje, że być może bycie damą nie jest wcale takie straszne i zaczyna dostrzegać możliwość, że pewnego dnia sama nią zostanie.

Ciotka Alexandra również dostaje nauczkę. Po strasznym incydencie z Bobem Ewellem, w którym Scout i Jem omal nie zginęli, ciocia Aleksandra przynosi Scout swój ulubiony kombinezon zamiast sukienki. Ciocia Alexandra w końcu zaczyna akceptować Scout za to, kim jest.