Jakie są przykłady segregacji w książce „Zabić drozda” ?

 

W książce Harpera Lee Zabić drozda widzimy przykłady segregacji w dzielnicach, kościołach, szkołach, a nawet na sali sądowej. Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo.

 

W Maycomb biali i czarni mieszkają w różnych dzielnicach. Na przykład Robinsonowie mieszkają w innej części miasta niż Finchowie i ich sąsiedzi, a czarnoskóra społeczność generalnie trzyma się razem. Nawet dom Calpurnii znajduje się w Dzielnicach, choć ona sama spędza całe dnie w domu Finchów.

 

Również kościoły w Maycomb są podzielone. Calpurnia uczęszcza do kościoła First Purchase African M.E. Church, który znajduje się tuż za granicami miasta. Jest to całkowicie czarna kongregacja i kiedy Calpurnia zabiera Skauta i Jema na nabożeństwo pewnej niedzieli, spotykają się oni z dyskryminacją. Przynajmni ej jeden z członków zgromadzenia nie wierzy, że białe dzieci powinny uczęszczać do czarnego kościoła. Pastor jednak wita Skaut i Jema, ale oni mają okazję przekonać się, co oznacza dyskryminacja i segregacja.

 

Również szkoły są podzielone. Jeśli czarne dzieci w ogóle chodzą do szkoły, to na pewno nie razem z Skautem i Jemem. Calpurnia nauczyła się czytać od ciotki panny Maudie. Większość ludzi w Czarnym Kościele w ogóle nie umie czytać.

 

Wreszcie, nawet miejsca siedzące na sali sądowej podczas procesu Toma Robinsona są posegregowane. Czarni członkowie publiczności siedzą na balkonie. Scout i Jem postanawiają usiąść razem z nimi, ponieważ w rzeczywistości nie powinni w ogóle przebywać na sali sądowej. Mimo to Calpurnia czuwa nad nimi.