Jak bardzo Atticus jest szanowany w Maycomb, w którym rozgrywa się akcja ” Zabić drozda ” ?

 

W książce Harper Lee Zabić drozda Atticus Finch jest szanowany w Maycomb, nawet jeśli ludzie nie zgadzają się z tym, co mówi i robi. Przyjrzyjmy się kilku przykładom.

Atticus robi wszystko, co w jego mocy, by służyć mieszkańcom Maycomb, nawet tym, którzy nie mogą mu zapłacić, i ludzie o tym wiedzą. Na przykład pan Cunningham zwraca się do Atticusa o pomoc w pewnej sprawie prawnej, a Atticus przyjmuje od niego jedzenie i drewno na opał jako zapłatę. Ludzie również zwracają się do niego po wskazówki, gdy mają wątpliwości lub potrzebują pomocy. Atticus zostaje nawet poproszony o zastrzelenie wściekłego psa. Dla mieszkańców Maycomb Atticus Finch jest kimś, komu można zaufać i kogo zdanie się liczy.

Atticus nie chce jednak służyć tylko białym mieszkańcom Maycomb. Dlatego podejmuje się prowadzenia sprawy Toma Robinsona, gdy nikt inny nie chce tego zrobić. W swojej prawości Atticus nie ustaje w staraniach o sprawiedliwość dla Tomka i choć wiele osób nie zgadza się z Atticusem, to jednak niechętnie go za to szanuje.

Kiedy pewnej nocy tłum przybywa, by zlinczować Tomka Robinsona, zastają Atticusa siedzącego przed więzieniem, gotowego bronić Tomka za wszelką cenę. Choć tłum grozi Atticusowi, nie atakuje go, co już samo w sobie świadczy o szacunku, jakim go darzy. Podobnie jak pan Cunningham, mężczyźni ci pamiętają, co Atticus zrobił dla ich miasta, i odchodzą bez przemocy.