” Folwark zwierzęcy ” – jak zmienił się udział Snowballa w bitwie o oborę w porównaniu z rzeczywistymi wydarzeniami i historią opowiedzianą pod koniec powieści?

Sam udział Snowballa w bitwie o oborę był odważny i waleczny. Snowball zorganizował zasadzkę na ludzi Jonesa i poprowadził zwierzęta podczas ataku. Próbując rozbroić pana Jonesa, Snowball rzucił się na niego i w ostatniej chwili został postrzelony. Snowball jednak przeżył i skutecznie wyrwał Jonesowi broń. Zwierzętom udało się pokonać pana Jonesa i jego ludzi, a Snowball otrzymał odznaczenie wojskowe „Bohater Zwierząt Pierwszej Klasy”.

Po tym, jak Napoleon uzurpuje sobie prawo do władzy i zmusza Snowballa do opuszczenia farmy, poleca Piszczałce, by rozpuścił fałszywe plotki na temat udziału Snowballa w bitwie o oborę, próbując w ten sposób zszargać jego reputację. Squealer zaczyna od opowiedzenia zwierzętom, że osiągnięcia Snowballa podczas bitwy były mocno przesadzone oraz że Snowball nie był lojalny ani posłuszny.

Później Piszczałka wspomina, że Snowball przez cały czas pracował dla pana Jonesa i próbował go pokonać podczas bitwy o oborę. Ilekroć zwierzęta kwestionują twierdzenia Squealera dotyczące udziału Snowballa w bitwie, ten mówi im, że świnie odkryły niezaprzeczalny dowód na z mowę Snowballa, zapisany w tajnych dokumentach. Kiedy zwierzęta upierają się, że widziały, jak Snowball krwawił, Squealer odpowiada, że to wszystko było częścią ich układu, który miał na celu oszukanie zwierząt. Squealer mówi dalej,

„Spisek polegał na tym, żeby Snowball w krytycznym momencie dał sygnał do ucieczki i zostawił pole wrogowi. I prawie mu się to udało – powiem nawet, towarzysze, że udałoby mu się, gdyby nie nasz bohaterski przywódca, towarzysz Napoleon”.

Pod koniec noweli Squealer donosi, że Snowball nigdy nie otrzymał żadnego odznaczenia wojskowego, a wręcz został skrytykowany za tchórzostwo podczas bitwy.