Dlaczego czas, w którym nie ma ławy przysięgłych, jest ważny w książce ” Zabić drozda „?

Czas, w którym ława przysięgłych jest nieobecna, jest ważny, ponieważ pokazuje, że przynajmniej jeden przysięgły nie jest przekonany o winie Toma Robinsona.

Zazwyczaj w tym okresie, kiedy czarny mężczyzna zostaje oskarżony o gwałt na białej kobiecie, ława przysięgłych w mgnieniu oka wydaje wyrok skazujący. W rzeczywistości taki werdykt zostałby prawdopodobnie wydany jeszcze przed rozpoczęciem procesu – taki był poziom uprzedzeń rasowych na Południu w tamtych czasach.

W procesie Toma Robinsona wydaje się, że wszyscy przysięgli, z wyjątkiem jednego, podjęli decyzję jeszcze przed rozpoczęciem procesu. Jeden z przysięgłych nie wierzy, że Tom jest winny na podstawie dowodów przedstawionych przez oskarżenie.

Jak się okazuje, ławnik ten jest członkiem klanu Cunninghamów, co jest szczególnie ironiczne, zważywszy, że Walter Cunningham przewodził grupie linczującej, która była bliska włamania się do więzienia okręgowego i zabrania Toma na śmierć. Właśnie dlatego, że ten przysięgły nie wierzy w winę Toma, decyzja, która w normalnych warunkach trwałaby nie więcej niż kilka minut, w końcu zajmuje kilka godzin.