Czy w czasach, gdy w Alabamie powstawała powieść ” Zabić drozda „, biali prawnicy robili wszystko, co w ich mocy dla czarnych klientów?

Nie, w tym okresie biali prawnicy w Alabamie nie robili wszystkiego, co w ich mocy, dla swoich czarnych klientów.

Akcja ” Zabić drozda ” rozgrywa się w latach trzydziestych XX wieku, w czasach Wielkiego Kryzysu, kiedy na Południu panował jawny rasizm. Współczesne ruchy na rzecz praw obywatelskich nie zdążyły jeszcze nabrać rozpędu i nawet ustawodawstwo przeciwko linczom nie było w stanie przejść przez Kongres.

Tym, co szokuje białą społeczność Maycomb, jest właśnie fakt, że Atticus podejmuje się obrony Toma Robinsona, który został fałszywie oskarżony o gwałt. Biała społeczność jest, z nielicznymi wyjątkami, oburzona faktem, że Atticus próbuje uniewinnić Robinsona. Postępowanie takie narusza obowiązujący od dawna kodeks białych, zgodnie z którym biali trzymają się razem, aby utrzymać czarnych na swoim miejscu. Oznacza to, że zawsze należy wierzyć słowu białej osoby, a nie czarnej. Bez względu na to, jak oczywiste jest, że kłamią, niewypowiedziany kodeks nakazuje białym ludziom popierać innych białych ludzi.

Atticus próbuje ostrzec swoje dzieci przed ostrą reakcją, jaką wywoła jego obrona Toma Robinsona, ale niewiele jest w stanie przygotować je na niesprawiedliwość, której są świadkami.