Co było niezwykłego w drzewach i roślinach w dolinie w książce ” Charlie i fabryka czekolady „?

Kiedy dzieci zwiedzają fabrykę czekolady, pan Wonka otwiera tak zwane Drzwi Czekolady, ostrzegając dzieci, aby nie były zbyt podekscytowane tym, co zobaczą. Po drugiej stronie drzwi, w środku fabryki, dzieci i ich rodzice/opiekunowie wchodzą do wspaniałej doliny. Drzewa i rośliny w niej rosnące, w tym piękne kwiaty, są niezwykłe, bo jadalne, a woda w rzece i wodospadzie jest zrobiona z czekolady. Siła wodospadu sprawia, że czekolada staje się lekka i puszysta. Pan Wonka zachęca dzieci do skosztowania jadalnego źdźbła pysznej trawy z doliny.

Dzieci zauważają też pracujących w dolinie małych ludzi zwanych Oompa-Loompas. Ci niegdyś uciskani ludzie żyją i pracują w fabryce czekolady w zamian za tyle ziaren kakaowca, ile tylko zapragną, które cenią ponad wszystkie inne towary.

W dolinie dzieci ujawniają swoje wady charakteru. Na przykład Weronika Salt żąda, by ojciec kupił jej Oompa-Loompa. Augustus Gloop okazuje swoją chciwość, biorąc całą garść trawy zamiast jednego źdźbła. Chciwość Augusta sprawia, że zaczyna on pić wodę czekoladową jak pies, mimo że pan Wonka mówi mu, żeby tego nie robił. Wpadł do rzeki i utknął w szklanej rurze. Charlie natomiast zachowuje się dobrze.