” Boska komedia ” – dlaczego Dante jest dziś aktualny?

” Boska komedia ” Dantego może się dziś wydawać pod pewnymi względami archaiczna. Na przykład, prawdopodobnie nie interesują nas polityczne spory w średniowiecznej Florencji ani losy niektórych średniowiecznych papieży. Jednak na głębszym poziomie Dante jest istotny i możliwy do odnalezienia, ponieważ wielu z nas, podobnie jak bohater poematu, czuje się zagubionych. Po prostu nie wiemy, jaką drogę w życiu wybrać. Zaczynamy idealistycznie i z najlepszymi intencjami, ale okazuje się, że świat jest trudnym, cynicznym miejscem, a ci, którym się powodzi, często wydają się być oszustami i kłamcami. To sprawia, że wielu z nas czuje, że opowiadanie się po stronie „dobra” jest bezowocnym przedsięwzięciem.

To właśnie tego rodzaju pytania leżą u podstaw metafory zagubienia Dantego i są równie aktualne dziś, jak osiemset lat temu. Podobnie jak Dante, my również możemy skorzystać z przypomnienia o szerszym obrazie, który pokazuje nam, że możemy zakorzenić się w tym, co wieczne. Dante wyobraża sobie wszechświat, który ma sens, i pokazuje nam, jak on działa. To pokazanie jest ważne: co innego mówić, że abstrakcyjnie możemy pójść do piekła za nasze występki, a co innego widzieć ludzi wiecznie mielonych w paszczy szatana.

Dante pokazuje, że zło zostaje ukarane, że ci, którzy są dobrzy w sercu, mogą zostać oczyszczeni, a prowadzenie cnotliwego i wiernego życia jest nagradzane – i to nagradzane. Nasze rozumienie tego, co to oznacza, mogło się nieco zmienić na przestrzeni wieków, ale podstawowe pragnienie bezpieczeństwa i przewodnictwa w świecie, który może wydawać się bezsensowny i przerażający, jest tak samo głębokie jak zawsze.