” Boska komedia ” – czym są kręgi Niebieskie?

W części Paradiso swojej ” Boskiej komedii „, Dante prowadzi czytelników przez dziewięć sfer lub kręgów Nieba, a następnie do Empyreanu. Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z tych kręgów.

W Pierwszym Niebie, sferze Księżyca, Beatrycze i Dante dyskutują o naturze woli i stanie dusz w Niebie. W Drugim Niebie, sferze Merkurego, Dante i Beatrycze dyskutują o zemście Boga i zadośćuczynieniu.

W Trzecim Niebie, sferze Wenus, Dante spotyka kilka dusz, które przeszły przemianę od romantycznej namiętności do świętości, ponieważ zdały się na Boga. Dante dowiaduje się także, w jaki sposób Bóg działa na dusze na różne sposoby.

W czwartym niebie, w sferze Słońca, Dante spotyka św. Tomasza i św. Bonawenturę, którzy mówią o franciszkanach i dominikanach oraz o mądrości i sądzie. W piątym niebie, w sferze Marsa, Dante zastanawia się nad krzyżem i rozmawia z przodkiem o jego rodzinnej Florencji.

W szóstym niebie, w sferze Jowisza, Dante poznaje Bożą sprawiedliwość i Boży umysł. W Siódmym Niebie, sferze Saturna, Dante spotyka dusze kontemplacyjne i widzi złotą drabinę światła. W Ósmym Niebie, sferze Gwiazd Stałych, Dante zyskuje nowe spojrzenie na Ziemię i uczy się o wierze, nadziei i miłości.

W Dziewiątym Niebie, Primum Mobile, Beatrycze mówi o nadchodzącym odkupieniu świata, a Dante widzi aniołów. Wreszcie w Empyreanie Dante spotyka świętego Bernarda i Najświętszą Maryję Pannę. Następnie otrzymuje wizję Trójcy Przenajświętszej.